76è Festival Internacional de Cinema de Canes

De la Viquipèdia, l'enciclopèdia lliure
Plantilla:Infotaula esdeveniment76è Festival Internacional de Cinema de Canes
Imatge
Tipusedició d'un festival de cinema
festival de cinema Modifica el valor a Wikidata
Part deFestival Internacional de Cinema de Canes Modifica el valor a Wikidata
Número d'edició76 Modifica el valor a Wikidata
LocalitzacióCanes (França) Modifica el valor a Wikidata
EstatFrança Modifica el valor a Wikidata

IMDB: ev0000147/2023 Modifica el valor a Wikidata

El 76è Festival de Cinema de Canes és un festival de cinema que va tenir lloc del 16 al 27 de maig de 2023.[1][2] El cineasta suec Ruben Östlund va ser president del jurat.[3] Amb la pel·lícula francesa Anatomie d'une chute guanyadora de la Palma d'Or, el màxim premi del festival, la directora Justine Triet es va convertir en la tercera dona a aconseguir el premi, després de Jane Campion el 1993, i Julia Ducournau al 2021.[4]

El cartell oficial del festival amb l'actriu Catherine Deneuve va ser creat per Lionel Avignon i Stefan de Vivies de l'estudi de disseny Hartland Villa a partir d'una foto presa per Jack Garofalo durant el rodatge de La Chamade (1968). El cartell va ser escollit per retre homenatge a Deneuve per les seves contribucions al cinema.[5]

Durant el festival, es van lliurar dues Palma d'Or honorífica: La primera durant la cerimònia d'obertura per Michael Douglas; i el segon va ser atorgat amb poca antelació per a Harrison Ford abans de l'estrena mundial d' Indiana Jones i el dial del destí.[6]

El festival va obrir amb Jeanne du Barry dirigida per Maïwenn Le Besco[7][8] i va clausurar amb el llargmetratge de Pixar Elemental dirigida per Peter Sohn.[9][10]

Ruben Östlund, president del jurat de la selecció oficial
John C. Reilly, president del jurat d'Un Certain Regard
Ildikó Enyedi, president del jurat de Cinéfoundation i Curtmetratges

La pel·lícula Strange Way of Life, un western dirigit per Pedro Almodóvar, va ser l'encarregada d'obrir el festival,[11][12] al qual també es presentaran altres cintes com Bangsamoro, dirigida per Brillante Mendoza,[13] la pel·lícula dramàtica Aadujeevitham de Blessy Ipe Thomas sobre supervivència,[14] i Killers of the Flower Moon de Martin Scorsese,[11] i Indiana Jones and the Dial of Destiny de James Mangold[15][16] A més, durant el mes de febrer de 2023, el festival ja va estrenar dues pel·lícules pakistaneses: Pehchaan i Noor.[17][18]

Jurats[modifica]

Competició principal[modifica]

Un Certain Regard[modifica]

Càmera d'Or[modifica]

  • Anaïs Demoustier, actriu francesa, presidenta del jurat
  • Mickaël Buch, director i guionista francès
  • Nathalie Durand, directora francesa de fotografia
  • Sophie Frilley, directora general francesa de Titrafilm
  • Nicolas Marcadé, periodista i crític francès
  • Raphaël Personnaz, actor francès

Cinéfondation i competició de curtmetratges[modifica]

Setmana Internacional de la Crítica[modifica]

Palma Queer[modifica]

  • John Cameron Mitchell, actor, cineasta, cantant, compositor i productor estatunidenc, president del jurat
  • Louise Chevillotte, actriu francesa
  • Zeno Graton, director belga
  • Isabel Sandoval, directora i actriu filipina
  • Cédric Succivalli, periodista francès, crític de cinema i programador de festivals

L'Œil d'or[modifica]

  • Kirsten Johnson, directora, guionista i directora de fotografia nord-americana, presidenta del jurat
  • Sophie Faucher, actriu canadenca
  • Ovidie, actriu, directora i autora francesa
  • Pedro Pimenta, productor moçambicà
  • Jean-Claude Raspiengeas, periodista i crític francès

Selecció oficial[modifica]

En competició[modifica]

Les següents pel·lícules van ser seleccionades per competir per la Palma d'Or:[21][22][23][24][25][26]

Títol Director(s) País de producció
Kuru Otlar Üstüne Nuri Bilge Ceylan Turquia Turquia
Anatomie d'une chute (QP) Justine Triet França França
Asteroid City Wes Anderson Estats Units Estats Units
Banel et Adama (CdO) Ramata-Toulaye Sy Senegal Senegal, Mali Mali, França França
Black Flies Jean-Stéphane Sauvaire Estats Units Estats Units
Il sol dell'avvenire Nanni Moretti Itàlia Itàlia, França França
La chimera Alice Rohrwacher Itàlia Itàlia, França França,  Suïssa
Club Zero Jessica Hausner Àustria Àustria, Dinamarca Dinamarca, França França, Alemanya Alemanya, Regne Unit Regne Unit
Kuolleet lehdet Aki Kaurismäki Finlàndia Finlàndia
Firebrand Karim Aïnouz Regne Unit Regne Unit
Les Filles d'Olfa Kaouther Ben Hania Tunísia Tunísia
Le Retour (QP) Catherine Corsini França França
Rapito Marco Bellocchio Itàlia Itàlia
L'Été dernier Catherine Breillat França França
May December Todd Haynes Estats Units Estats Units
Kaibutsu (怪物) (QP) Hirokazu Koreeda Japó Japó
The Old Oak Ken Loach Regne Unit Regne Unit, França França, Bèlgica Bèlgica
Perfect Days Wim Wenders Japó Japó, Alemanya Alemanya
La Passion de Dodin Bouffant Tran Anh Hung França França
Qīngchūn (青春) Wang Bing República Popular de la Xina República Popular de la Xina
The Zone of Interest Jonathan Glazer Regne Unit Regne Unit, Polònia Polònia
(CdO) indica una pel·lícula elegible a la Càmera d'Or com a debut com a director.
(QP) indica pel·lícula en competició per a la Queer Palm.[27]

Un Certain Regard[modifica]

Les següents pel·lícules van ser seleccionades per competir a la secció Un Certain Regard:

Títol Director(s) País de producció
Rien à perdre (CdO) Delphine Deloget França França
Rán dōng (燃冬) Anthony Chen República Popular de la Xina República Popular de la Xina, Singapur Singapur
Crowrã Joao Salaviza, Renée Nader Messora Brasil Brasil
Los delincuentes Rodrigo Moreno Argentina Argentina
Goodbye Julia (CdO) Mohamed Kordofani Sudan Sudan, Egipte Egipte, Alemanya Alemanya, França França, Suècia Suècia, Aràbia Saudita Aràbia Saudita
Hwaran (화란)(CdO) Kim Chang-hoon Corea del Sud Corea del Sud
Les Meutes (CdO) Kamal Lazraq Marroc Marroc
How to Have Sex (CdO) (QP) Molly Manning Walker Regne Unit Regne Unit
If Only I Could Hibernate (CdO) Zoljargal Purevdash Mongòlia Mongòlia
Kadib Abyad Asmae El Moudir Marroc Marroc
Simple comme Sylvain (QP) Monia Chokri Canadà Canadà
The New Boy Warwick Thornton Australia
Augure (CdO) Baloji Tshiani Bèlgica Bèlgica, República Democràtica del Congo R.D. del Congo
Hé biān de cuò wù (河边的错误) Wei Shujun República Popular de la Xina República Popular de la Xina
Le Règne animal (pel·lícula d'apertura) Thomas Cailley França França
Rosalie (QP) Stéphanie Di Giusto
Salem Jean-Bernard Marlin
Los colonos (CdO) Felipe Gálvez Xile Xile, Argentina Argentina
Terrestrial Verses آیه‌های زمینی Ali Asgari, Alireza Khatami Iran Iran
Fora de competició[28]
Une nuit (pel·lícula de clausura) Alex Lutz França França
(CdO) indica una pel·lícula elegible a la Càmera d'Or com a debut com a director..
(QP) indica pel·lícula en competició per a la Queer Palm..[27]

Fora competició[modifica]

Les següents pel·lícules van ser seleccionades per ser projectades fora de competició:[28]

Títol Director(s) País de producció
L'Abbé Pierre – Une Vie de Combats Frédéric Tellier França França
Geomijip (거미집) Kim Jee-woon Corea del Sud Corea del Sud
Elemental (pel·lícula de clausura) Peter Sohn Estats Units Estats Units
Indiana Jones i el dial del destí James Mangold Estats Units Estats Units
Jeanne du Barry (pel·lícula d'apertura) Maïwenn Le Besco França França
Killers of the Flower Moon Martin Scorsese Estats Units Estats Units
Sèries
The Idol (QP) Sam Levinson Estats Units Estats Units
Projeccions de mitjanit
Acide Just Philippot França França
Hypnotic Robert Rodriguez Estats Units Estats Units
Kennedy Anurag Kashyap Índia Índia
Omar La Fraise Elias Belkeddar França França
탈출: PROJECT SILENCE Kim Tae-gon Corea del Sud Corea del Sud

(QP) indica pel·lícula en competició per a la Queer Palm..[27]

Cannes Premiere[modifica]

Les següents pel·lícules van ser seleccionades per ser projectades a la secció Cannes Premieres:[28]

Títol Director(s) País de producció
Le Temps d'aimer (QP) Katell Quillévéré França França
Bonnard, Pierre et Marthe Martin Provost França França
Cerrar los ojos Víctor Erice Espanya Espanya, Argentina Argentina
Eureka Lisandro Alonso Argentina Argentina
L'Amour et Les Forêts Valérie Donzelli França França
Kubi (QP) Takeshi Kitano Japó Japó
Perdidos en la Noche Amat Escalante Mèxic Mèxic

(QP) indica pel·lícula en competició per a la Queer Palm..[27]

Projeccions especials[modifica]

Les següents pel·lícules van ser seleccionades per ser projectades a la secció Special Screenings:[28]

Títol Director(s) País de producció
Anselm (Das Rauschen Der Zeit) Wim Wenders Alemanya Alemanya
Bread and Roses Sahra Mani Afganistan Afganistan
As Filhas do Fogo Pedro Costa Portugal Portugal
Little Girl Blue Mona Achache França França, Bèlgica Bèlgica
Man in Black Wang Bing República Popular de la Xina República Popular de la Xina
Le Théorème de Marguerite Anna Novion França França
Occupied City Steve McQueen Estats Units Estats Units, Regne Unit Regne Unit
Retratos Fantasmas Kleber Mendonça Filho Brasil Brasil
Robot Dreams Pablo Berger Espanya Espanya, França França
Extraña forma de vida (QP) Pedro Almodóvar Espanya Espanya

(QP) indica pel·lícula en competició per a la Queer Palm.[27]

Competició de curtmetratges[modifica]

D'entre 4.288 inscripcions, les següents pel·lícules van ser seleccionades per competir per la Palma d'Or del curtmetratge:

Títol Director(s) País de producció
La Perra Carla Melo Gampert Colòmbia Colòmbia, França França
As It Was Anastasia Solonevych, Damian Kocur Polònia Polònia, Ucraïna
Tits Eivind Landsvik Noruega Noruega
27 (QP) Flóra Anna Buda França França, Hongria Hongria
Le Sexe de Ma Mère Francis Canitrot França França
Aunque es de Noche Guillermo García López Espanya Espanya, França França
Basri & Salma in a Never-ending Comedy Khozy Rizal Indonèsia Indonèsia
Poof Margaret Miller Estats Units Estats Units
Nada de Todo Esto Patricio Martínez, Francisco Canton Argentina Argentina, Espanya Espanya, Estats Units Estats Units
Wild Summon Karni Arieli, Saul Freed Regne Unit Regne Unit
Fár Gunnur Martinsdóttir Schlüter Islàndia Islàndia

(QP) indica pel·lícula en competició per a la Queer Palm.[27]

Cinéfondation[modifica]

La secció Cinéfondation se centra en les pel·lícules realitzades per estudiants de les escoles de cinema. El Festival de Canes destina una subvenció de 15.000 euros al primer premi, 11.250 euros al segon i 7.500 euros al tercer. Es van seleccionar les 16 entrades següents (14 d'acció en directe i 2 d'animació) d'entre 2.000 presentacions:[29]

Títol Director(s) Escola
Daroone Poust (QP) Shafagh Abosaba, Maryam Mahdiye Karnameh Film School, Iran Iran
Killing Boris Johnson Musa Alderson-Clarke NFTS, Regne Unit Regne Unit
Nehemich Yudhajit Basu FTII, Índia Índia
Imogene Katie Blair Columbia University, Estats Units Estats Units
Al Toraa' Jad Chahine High Cinema Institute, Egipte Egipte
A Bright Sunny Day Yupeng He Columbia University, Estats Units Estats Units
구멍 Hwang Hyein Korean Academy of Film Arts, Corea del Sud Corea del Sud
La Voix des Autres Fatima Kaci La Fémis, França França
Electra Daria Kashcheeva FAMU, Txèquia Txèquia
Trenc d'Alba Anna Llargués ESCAC, Catalunya Catalunya
Norwegian Offspring Marlene Emilie Lyngstad Den Danske Filmskole, Dinamarca Dinamarca
Osmý Den Petr Pylypčuk FAMU, Txèquia Txèquia
The Lee Families 이씨 가문의 형제들 Seo Jeong-mi Korea National University of Arts, Corea del Sud Corea del Sud
Solos Pedro Vargas FAAP, Brasil Brasil
Ayyur Zineb Wakrim ÉSAV Marrakech, Marroc Marroc
Uhrmenschen Yu Hao Filmuniversität Babelsberg, Alemanya Alemanya

(QP) indica pel·lícula en competició per a la Queer Palm.[27]

Cannes Classics[modifica]

Les següents pel·lícules van ser seleccionades per ser projectades a Cannes Classics:[30]

Restauracions[modifica]

Títol Director(s) País de producció
L'Amour fou (1969) Jacques Rivette França França
Caligula – The Ultimate Cut (1979) Tinto Brass Estats Units Estats Units, Itàlia Itàlia
Ces Messieurs de la santé (1934) Pierre Colombier França França
Ishanou (1990) Aribam Syam Sharma Índia Índia
Le Mépris (1963) Jean-Luc Godard França França
Classe tous risques (1960) Claude Sautet França França, Itàlia Itàlia
Barev, es em (1966) Frunze Dovlatyan Armènia Armènia
ES (1966) Ulrich Schamoni Alemanya Alemanya
Sziget a szárazföldön (1969) Judit Elek Hongria Hongria
Amor, mujeres y flores (1984) Marta Rodríguez Colòmbia Colòmbia
Hombre de la esquina rosada (1962) René Mugica Argentina Argentina
Mississippi Blues (1983) Bertrand Tavernier, Robert Parrish França França
Munekata kyodai (1950) Yasujirō Ozu Japó Japó
Drôles de Guerres (2023) Jean-Luc Godard França França,  Suïssa
Il ferroviere (1956) Pietro Germi Itàlia Itàlia
Nagaya Shinshiroku (1947) Yasujirō Ozu Japó Japó
Le Rendez-vous des quais (1955) Paul Carpita França França
Le Retour à la Raison (1923) Man Ray
El esqueleto de la señora Morales (1960) Rogelio A. González Mèxic Mèxic
Spellbound (1945) Alfred Hitchcock Estats Units Estats Units
The Village (1953) Leopold Lindtberg  Suïssa

Documentals[modifica]

Títol Director(s) País de producció
Godard par Godard Florence Platarets França França
Chambre 999 Lubna Playoust
La Saga Rassam-Berri, le cinéma dans les veines Michel Denisot, Florent Maillet
Liv Ullmann – A Road Less Travelled Dheeraj Akolkar Noruega Noruega
100 Years of Warner Bros. Leslie Iwerks Estats Units Estats Units
Nelson Pereira dos Santos – Vida de Cinema Aida Marques, Ivelise Ferreira Brasil Brasil
Viva Varda! Pierre-Henri Gibert França França
Anita Svetlana Zill, Alexis Bloom Estats Units Estats Units
Michael Douglas, le fils prodige Amine Mestari França França

Cinéma de la Plage[modifica]

Les següents pel·lícules van ser seleccionades per ser projectades fora de concurs, a la secció "Cinéma de la plage".:[31]

Títol Director(s) País de producció
Underground (1995) Emir Kusturica Iugoslàvia Iugoslàvia
Thelma i Louise (1991) Ridley Scott Estats Units Estats Units
L'Été meurtrier (1983) Jean Becker França França
C'est la vie (2017) Éric Tolédano, Olivier Nakache
Flo (2023) Géraldine Danon
The Way of the Dragon (1972) Bruce Lee Hong Kong Hong Kong
Carmen (1983) Carlos Saura Espanya Espanya
Mars Express (2023) Jérémie Périn França França
Badlands (1973) Terrence Malick Estats Units Estats Units
L'été en pente douce (1987) Gérard Krawczyk França França
Sarafina! (1992) Darrell Roodt Estats Units Estats Units, South Africa Sud-àfrica
Alberto Express (1990) Arthur Joffé França França

Seccions paral·leles[modifica]

Setmana Internacional de la Crítica[modifica]

En competició[modifica]

Les següents pel·lícules van ser seleccionades per ser projectades a la competició principal de la Setmana Internacional de la Crítica.[32][33]:

Títol Director(s) País de producció
Il Pleut Dans La Maison (CdO) Paloma Sermon-Daï Bèlgica Bèlgica, França França
Inshallah A Boy (CdO) Amjad Al Rasheed Jordània Jordània, Aràbia Saudita Aràbia Saudita, Qatar Qatar, França França
Lost Country Vladimir Perišić França França, Sèrbia Sèrbia, Luxemburg Luxemburg, Croàcia Croàcia
Levante (CdO) (QP) Lillah Halla Brasil Brasil, França França, Uruguai Uruguai
Le Ravissement (CdO) Iris Kaltenbäck França França
Sleep Jam (잠) (CdO) Jason Yu Corea del Sud Corea del Sud
Tiger Stripes (CdO) Amanda Nell Eu Malàisia Malàisia, Taiwan Taiwan, Singapur Singapur, França França, Alemanya Alemanya, Països Baixos Països Baixos, Indonèsia Indonèsia, Qatar Qatar
(CdO) indica una pel·lícula elegible a la Càmera d'Or com a debut com a director.
(QP) indica pel·lícula en competició per a la Queer Palm.[27]

Concurs de curtmetratges[modifica]

Les següents pel·lícules van ser seleccionades per ser projectades al concurs de curtmetratges de la Setmana Internacional de la Crítica:[34]

Títol Director(s) País de producció
Arkhé Armando Navarro Mèxic Mèxic
Boléro (QP) Nans Laborde-Jourdàa França França
Contadores Irati Gorostidi Agirretxe Espanya Espanya
Corpos Cintilantes Inês Teixeira Portugal Portugal
I Promise You Paradise Morad Mostafa Egipte Egipte, França França, Qatar Qatar
Krokodyl Dawid Bodzak Polònia Polònia
La Saison Pourpre Clémence Bouchereau França França
Prava istina priče o šori Andrea Slaviček Croàcia Croàcia, Espanya Espanya
Via Dolorosa Rachel Gutgarts França França
Walking With Her into the Night Hui Shu República Popular de la Xina República Popular de la Xina

(QP) indica pel·lícula en competició per a la Queer Palm.[27]

Projeccions especials[modifica]

Les següents pel·lícules van ser seleccionades per ser projectades a la Setmana Internacional de la Crítica

TÍTOL Director(s) País de producció
Àma Gloria (pel·lícula d'apertura) Marie Amachoukeli França França
Le Syndrome des amour passés Ann Sirot I Raphaël Balboni Bèlgica Bèlgica, França França
Midnight Skin Manolis Mavris Grècia Grècia, França França
La Fille de son père (pel·lícula de clausura) Erwan Le Duc França França
Pleure pas Gabriel Mathilde Chavanne
Stranger (QP) Jehnny Beth & Iris Chassaigne
Vincent doit mourir (CdO) Stéphan Castang
(CdO) indica una pel·lícula elegible a la Càmera d'Or com a debut com a director..
(QP) indica pel·lícula en competició per a la Queer Palm.[27]

Quinzena de Cineastes[modifica]

Pel·lícules[modifica]

Les següents pel·lícules van ser seleccionades per ser projectades a la secció principal de la Quinzena de Cineastes:[35][36]

Títol Director(s) País de producció
Agra Kanu Behl Índia Índia
Blackbird Blackbird Blackberry Elene Naveriani  Suïssa, Alemanya Alemanya, Geòrgia Geòrgia
Le Livre des solutions Michel Gondry França França
Conann (QP) Bertrand Mandico Bèlgica Bèlgica, França França, Luxemburg Luxemburg
Creatura Elena Martín i Gimeno Espanya Espanya
Déserts Faouzi Bensaïdi Marroc Marroc, França França, Alemanya Alemanya, Bèlgica Bèlgica
The Feeling That the Time for Doing Something Has Passed (CdO) Joanna Arnow Estats Units Estats Units
Le procès Goldman Cédric Kahn França França
Blaj (CdO) Ilía Povolotski Rússia Rússia
In Flames Zarrar Kahn Canadà Canadà, Pakistan Pakistan
Woo-ri-ui-ha-ru (우리의 하루) Hong Sang-soo Corea del Sud Corea del Sud
Bên trong vỏ kén vàng (CdO) Pham Thien An Vietnam Vietnam, Singapur Singapur, França França
Légua Filipa Reis, João Miller Guerra Portugal Portugal, França França, Itàlia Itàlia
Mambar Pierrette Rosine Mbakam Camerun Camerun
L'autre Laurens Claude Schmitz França França
Un prince (QP) Pierre Creton França França
Riddle of Fire (CdO) Weston Razooli Estats Units Estats Units
Xiǎo bái chuán (小白船) (CdO) (QP) Geng Zihan República Popular de la Xina República Popular de la Xina
The Sweet East (CdO) Sean Price Williams Estats Units Estats Units
(CdO) indica una pel·lícula elegible a la Càmera d'Or com a debut com a director..
(QP) indica pel·lícula en competició per a la Queer Palm.[27]

Curtmetratges[modifica]

Els següents curtmetratges van ser seleccionats per ser projectats a la secció Quinzena de Cineastes:[36]

Títol Director(s) País de producció
Dans la tête un orage Clément Pérot França França
J'ai vu le visage du diable (QP) Julia Kowalski França França
Lemon Tree Rachel Walden Estats Units Estats Units
Margarethe 89 Lucas Malbrun França França
Mast-del (QP) Maryam Tafakory Iran Iran
Oyu Atsushi Hirai França França, Japó Japó
Talking to the River Yue Pan Regne Unit Regne Unit, República Popular de la Xina República Popular de la Xina
L'anniversaire D'Enrico Francesco Sossai Alemanya Alemanya, França França, Itàlia Itàlia
La Maison Brûle, Autant se Réchauffer Mouloud Aït Liotna França França
The Red Sea Makes me Wanna Cry Faris Alrjoob Alemanya Alemanya

(QP) indica pel·lícula en competició per a la Queer Palm.[27]

Projeccions especials[modifica]

La següent pel·lícula va ser seleccionada per ser projectada a la Quinzena de Cineastes:[36]

Titol Director(s) País de producció
La vall Abraham (1993) Manoel de Oliveira Portugal Portugal, França França,  Suïssa

ACID[modifica]

Les següents pel·lícules van ser seleccionades per ser projectades a la secció ACID (Associació per a la Distribució del Cinema Independent):[37]

Llargmetratges[modifica]

Títol Director(s) País de producció
Caiti Blues Justine Harbonnier França França, Canadà Canadà
Linda veut du poulet! Chiara Malta, Sébastien Laudenbach França França, Itàlia Itàlia
Dreaming in Between Ryûtarô Ninomiya Japó Japó
Skąd dokąd Maciek Hamela Polònia Polònia, França França
Laissez-moi Maxime Rappaz  Suïssa, França França, Bèlgica Bèlgica
Machtat Sonia Ben Slama Tunísia Tunísia, Líban Líban, França França, Qatar Qatar
Nome Sana Na N’hada Guinea Bissau Guinea Bissau, França França, Portugal Portugal, Angola Angola
On the Edge Nicolas Peduzzi França França
La Mer et ses vagues Liana & Renaud França França, Líban Líban

Premis Oficials[modifica]

Justine Triet, guanyadora de la Palme d'Or.
Jonathan Glazer, guanyador del Grand Prix
Aki Kaurismäki, guanyador del premi del Jurat

En competició[modifica]

Es van lliurar els següents premis per a pel·lícules projectades en competició:[38]

Un Certain Regard[modifica]

Palms d'Or honorífica[modifica]

Caméra d'Or[modifica]

Palms D'or al curtmetratge[modifica]

Cinéfondation[modifica]

  • Primer premi: Norwegian Offspring de Marlene Emilie Lyngstad[29]
  • Segon premi: Hole de Hwang Hyein
  • Tercer premi: Ayyur (Moon) de Zineb Wakrim

Premis independents[modifica]

Premis FIPRESCI[modifica]

Premi Ecumènic[modifica]

Setmana Internacional de la Crítica[modifica]

  • Gran premi: Tiger Stripes de Amanda Nell Eu
  • Premi del Jurat French Touch: Il Pleut Dans La Maison de Paloma Sermon-Daï
  • Premi de la Fundació Louis Roederer a l’Estrella Emergent: Jovan Ginić per Lost Country
  • Premi Leitz Cine Discovery al curtmetratge: Boléro de Nans Laborde-Jourdàa
  • Premi Fundació Gan per la Distribució: Inshallah a Boy d’Amjad Al Rasheed
  • Premi SACD: Iris Kaltenbäck perr The Rapture
  • Premi Canal+ al curtmetratge: Boléro de Nans Laborde-Jourdàa[41]

Quinzena de Cineastes[modifica]

L'Œil d'or[modifica]

Palma Queer[modifica]

Premi François Chalais[modifica]

Prix de la Citoyenneté[modifica]

Premi Cannes Soundtrack[modifica]

Prix des Cinémas Art et Essai[modifica]

Palm Dog[modifica]

Trophée Chopard[modifica]

Referències[modifica]

  1. «Cannes 2023: accreditations are open!». Cannes Film Festival, 03-02-2023. [Consulta: 24 febrer 2023].
  2. «Cannes 2023: accreditations are open!». Cannes Film Festival, 03-02-2023. Arxivat de l'original el 24 February 2023. [Consulta: 24 febrer 2023].
  3. 3,0 3,1 Keslassy, Elsa. «'Triangle of Sadness' Director Ruben Östlund to Preside Over Cannes Jury». Variety, 27-02-2023. Arxivat de l'original el 28 February 2023. [Consulta: 27 febrer 2023].
  4. Murray, Miranda; Murray, Miranda «France's Triet becomes third female director to win Cannes' top prize» (en anglès). Reuters, 28-05-2023.
  5. Goodfellow, Melanie. «Cannes Film Festival Unveils 2023 Poster» (en anglès americà). Deadline Hollywood, 20-04-2023. Arxivat de l'original el 19 April 2023. [Consulta: 19 abril 2023].
  6. 6,0 6,1 «'Indiana Jones' swings into Cannes Film Festival; Harrison Ford honored before joyous festivalgoers» (en anglès). AP NEWS, 18-05-2023. Arxivat de l'original el 19 May 2023. [Consulta: 19 maig 2023].
  7. «Maïwenn's Jeanne du Barry to open the 76th Festival de Cannes» (en anglès americà). Festival de Cannes, 05-04-2023. Arxivat de l'original el 14 May 2023. [Consulta: 7 abril 2023].
  8. Jacobs, Julia «Johnny Depp Film About Louis XV Will Open Cannes Film Festival» (en anglès). The New York Times, 05-04-2023.
  9. «Elemental, the 27th Film by Pixar Animation Studios, to be the "Last Screening" at the 76th Festival de Cannes», 19-04-2023.
  10. Azad, Navid Nikkhah. «Elemental, the 27th Film by Pixar Animation Studios, to be the "Last Screening" at the 76th Festival de Cannes – Deed News» (en anglès americà). www.deed.news, 19-04-2023. Arxivat de l'original el 19 April 2023. [Consulta: 19 abril 2023].
  11. 11,0 11,1 Friedman, Roger. «Cannes Exclusive: Scorsese In, Indiana Jones, Almodovar, Depp, Nolan Oppenheimer, All Point to Blow Out Festival This Spring». showbiz411, 20-02-2023. [Consulta: 24 febrer 2023].
  12. «Pedro Pascal's Gay Western to Premiere in Cannes Film Festival». Hola.com. [Consulta: 24 febrer 2023].
  13. Salterio, Leah «Baron Geisler wraps up Brilliante Mendoza's 'Bangsamoro'». , 21-01-2023 [Consulta: 24 febrer 2023].
  14. Express News Service «'Aadujeevitham' will hit theatres after festival premiere: Prithviraj». , 21-12-2022 [Consulta: 24 febrer 2023].
  15. Disney’s ‘Indiana Jones and the Dial of Destiny’ Planning Cannes Festival Premiere (EXCLUSIVE)
  16. Azad, Navid Nikkhah. «Indiana Jones and the Dial of Destiny at the 2023 Cannes Film Festival - Deed News» (en anglès americà). [Consulta: 5 abril 2023].
  17. «Two Pakistani films selected for Cannes World Film Festival 2023». Tribune, 24-02-2023. [Consulta: 24 febrer 2023].
  18. «Pakistani films nominated for Cannes World Film Festival 2023». Daily Pakistan, 24-02-2023. [Consulta: 24 febrer 2023].
  19. Keslassy, Elsa. «‘Triangle of Sadness’ Director Ruben Östlund to Preside Over Cannes Jury». Variety, 27-02-2023. [Consulta: 27 febrer 2023].
  20. Roxborough, Scott. «'Happening' Director Audrey Diwan Heads Up Cannes Critics' Week Jury». The Hollywood Reporter, 12-04-2023. Arxivat de l'original el 17 April 2023. [Consulta: 17 abril 2023].
  21. Roxborough, Scott. «Cannes Goes Back to the Future With Wes Anderson, Hirokazu Kore-eda, Ken Loach, Todd Haynes in Competition» (en anglès americà). The Hollywood Reporter, 13-04-2023. Arxivat de l'original el 13 April 2023. [Consulta: 13 abril 2023].
  22. Lang, Brent; Keslassy, Elsa. «Cannes Film Festival 2023 Lineup: Wim Wenders, Steve McQueen, The Weeknd and a Record Number of Female Directors» (en anglès americà), 13-04-2023. Arxivat de l'original el 13 April 2023. [Consulta: 13 abril 2023].
  23. Tartaglione, Nancy. «Cannes Film Festival Lineup: Haynes, Anderson, Glazer, Kore-Eda, Wenders In Competition – Full List» (en anglès americà). Deadline Hollywood, 13-04-2023. Arxivat de l'original el 19 April 2023. [Consulta: 13 abril 2023].
  24. Azad, Navid Nikkhah. «Cannes Film Festival unveils official selection lineup for 2023 – Deed News» (en anglès americà). www.deed.news, 14-04-2023. Arxivat de l'original el 18 April 2023. [Consulta: 19 abril 2023].
  25. Goodfellow, Melanie. «Cannes Unveils Final 2023 Selections Including Robert Rodriguez's 'Hypnotic'; Sean Penn Pic 'Black Flies; By Catherine Corsini, Amat Escalante & Valérie Donzelli» (en anglès americà). Deadline Hollywood, 24-04-2023. Arxivat de l'original el 24 April 2023. [Consulta: 24 abril 2023].
  26. Azad, Navid Nikkhah. «Cannes Film Festival completes feature films official selection lineup for 76th edition – Deed News» (en anglès americà). www.deed.news, 24-04-2023. Arxivat de l'original el 25 April 2023. [Consulta: 25 abril 2023].
  27. 27,00 27,01 27,02 27,03 27,04 27,05 27,06 27,07 27,08 27,09 27,10 27,11 «Queer Palm – Festival de Cannes» (en anglès britànic), 08-11-2022. [Consulta: 26 maig 2023].
  28. 28,0 28,1 28,2 28,3 «The films of the Official Selection 2023» (en anglès americà). Festival de Cannes, 13-04-2023. [Consulta: 26 maig 2023].
  29. 29,0 29,1 «The winners of the 26th La Cinef Selection» (en anglès americà). Festival de Cannes, 25-05-2023. [Consulta: 26 maig 2023].
  30. Goodfellow, Melanie. «Cannes Classics Unveils Jean-Luc Godard Tribute Featuring Trailer For Unmade Film 'Drôles de Guerres'» (en anglès americà). Deadline, 05-05-2023. Arxivat de l'original el 10 May 2023. [Consulta: 10 maig 2023].
  31. «Cannes unveils impressive Cannes Classics and Cinéma de la Plage showcases» (en anglès). Cineuropa – the best of european cinema, 08-05-2023. Arxivat de l'original el 10 May 2023. [Consulta: 10 maig 2023].
  32. Roxborough, Scott. «Cannes Critics' Week Unveils Lineup (Full List)». The Hollywood Reporter, 17-04-2023. Arxivat de l'original el 17 April 2023. [Consulta: 17 abril 2023].
  33. Goodfellow, Melanie. «Cannes Critics' Week Unveils 2023 Line-up – Full List». Deadline Hollywood, 17-04-2023. Arxivat de l'original el 17 April 2023. [Consulta: 17 abril 2023].
  34. «La sélection 2023» (en francès). Semaine de la Critique du Festival de Cannes. [Consulta: 28 maig 2023].
  35. Goodfellow, Melanie. «Cannes Directors' Fortnight Unveils 2023 Line-Up: Michel Gondry, Hong Sangsoo, 'Good Time' DoP Sean Price Williams Make Cut – Full List & Film Details». Deadline Hollywood, 18-04-2023. Arxivat de l'original el 18 April 2023. [Consulta: 18 abril 2023].
  36. 36,0 36,1 36,2 «Selection 2023» (en anglès). Quinzaine des cinéastes. [Consulta: 28 maig 2023].
  37. Orlando Parfitt, "Cannes parallel section ACID unveils 2023 selection" Arxivat 21 April 2023 a Wayback Machine.. Screen Daily, 18 April 2023.
  38. 38,0 38,1 38,2 Debruge, Peter. «Cannes Awards: 'Anatomy of a Fall' Takes Palme d'Or, 'The Zone of Interest' and 'The Pot au Feu' Among Winners». Variety, 27-05-2023. [Consulta: 27 maig 2023].
  39. Lodge, Guy. «'How to Have Sex' Wins Un Certain Regard Award at Cannes Film Festival» (en anglès americà). Variety, 26-05-2023. [Consulta: 26 maig 2023].
  40. Balaga, Marta. «'The Zone of Interest,' 'The Settlers' Score Fipresci Awards at Cannes» (en anglès americà). Variety, 27-05-2023. [Consulta: 28 maig 2023].
  41. «Awarded films of the 62nd edition | La Semaine de la Critique of Festival de Cannes» (en anglès). Semaine de la Critique du Festival de Cannes. [Consulta: 24 maig 2023].
  42. Roxborough, Scott. «Cannes: Elena Martín Gimeno's 'Creatura' Wins Best European Film at Directors' Fortnight» (en anglès americà). The Hollywood Reporter, 25-05-2023. [Consulta: 25 maig 2023].
  43. Keslassy, John Hopewell,Elsa; Hopewell, John; Keslassy, Elsa. «Pierre Creton's 'A Prince' Scoops Best French-Language Film Award at Cannes Directors' Fortnight» (en anglès americà). Variety, 25-05-2023. [Consulta: 25 maig 2023].
  44. «Cannes' Carrosse d'Or goes to Souleymane Cissé» (en anglès). Cineuropa – the best of european cinema, 04-04-2023. [Consulta: 25 maig 2023].
  45. Ramonbordes, Barbara. «L'Œil d'or 2023 est décerné à Kaouther Ben Hania et Asmae El Moudir» (en francès). Scam : Société civile des auteurs multimédia, 27-05-2023. [Consulta: 28 maig 2023].
  46. https://www.www-instagram.ru/RFIpt. «Prémios antecederam Palma de Ouro em Cannes» (en portuguès). RFI, 27-05-2023. [Consulta: 28 maig 2023].
  47. Burrows, Mindy «'Anatomie d'une chute' border collie fetches Cannes Palm Dog in fiercest contest yet» (en anglès). Reuters, 26-05-2023.
  48. Roxborough, Scott. «Cannes: 'Anatomie d'une chute' Border Collie Messi Wins Palm Dog in Most Competitive Canine Contest Yet» (en anglès americà). The Hollywood Reporter, 26-05-2023. [Consulta: 26 maig 2023].
  49. «Naomi Ackie and Daryl McCormack set to receive 2023 Chopard Trophy in Cannes» (en anglès britànic). Harper's BAZAAR, 13-05-2023. [Consulta: 24 maig 2023].